Zadania

Zagadnienia merytoryczne

IV edycja konkursu

Tylko kilkanaście dni pozostało do początku zapisów do IV edycji High School Business Challenge! Już dziś zaobserwuj nasz fanpage na Facebook'u oraz profil na Instagramie, by być na bieżąco i nie przeoczyć ważnych terminów. Rejestracja rozpoczyna się 11 grudnia i potrwa do 11 stycznia. Macie więc dokładnie miesiąc, by stworzyć drużynę i wraz ze swoim teamem sięgnąć po sukces!

Źródła wiedzy

Z czego należy korzystać w przygotowaniach do HSBC?

W naszym konkursie chcemy sprawdzić Waszą zdolność analitycznego myślenia, wyciągania wniosków i poszukiwania informacji w różnorodnych źródłach. To wszystko w warunkach praktyki rynkowej. Nie podamy Wam listy 30 tomów o teorii zarządzania, makroekonomii i mikroekonomii oraz analizie finansów przedsiębiorstwa. Możemy dać Wam jednak kilka rad. Wiedza jest niezwykle cenna. Zwłaszcza, gdy będziecie mogli wykorzystać ją w praktyce.

Ekonomia

Ucząc się ekonomii możecie skorzystać z wielu renomowanych podręczników. Być może warto zajrzeć do Podstaw Ekonomii prof. Bogusława Czarnego (PWE). Ciekawscy mogą sięgnąć też po kompleksowe podręczniki jak choćby światowy bestseller – Mikroekonomię i Makroekonomię G. Mankiwa i M. Taylora. Może jednak będziecie woleli skorzystać z opracowań noblisty Samuelsona lub polskich pozycji? Zachęcamy. Chcemy byście rozumieli prawa rządzące gospodarką, a nie znali treść konkretnych książek. Ponadto czytajcie prasę (Puls Biznesu, dział ekonomiczny Rzeczpospolitej), oglądajcie serwisy ekonomiczne i korzystajcie z Internetu. Uczycie się obserwacji, analizy i wnioskowania. Wiele renomowanych instytucji przygotowało skierowane właśnie do Was portale i platformy edukacyjne. Odwiedźcie www.nbportal.pl lub platofrmę e-learningową Olimpiady Przedsiębiorczości.

Przedsiębiorczość i zarządzanie

Poszukując naukowych podstaw zarządzania i prowadzenia własnej działalności powinniście skorzystać z Waszych podręczników od przedsiębiorczości (np.: Przedsiębiorczość bez Tajemnic, WSiP). Być może nauczyciel poleci Wam też ciekawą pozycję o szerszym zakresie materiału? W tym dziale również warto korzystać z ogólnie dostępnych źródeł. Zajrzyj do krajowych tygodników (Bloomberg Businessweek) i miesięczników (Forbes) oraz renomowanych światowych czasopism (Financial Times, The Economist). Warto odwiedzić też internetowe serwisy powyższych tytułów.

Finanse

Zagadnienia związane z finansami rozbudzają od dekad ludzką wyobraźnię. Powstały miliony pozycji mówiących o financial industry. Koniecznie odwiedź stronę Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i serwisy giełdowe takie jak money.pl czy stooq.pl. Lektura czasopism takich jak parkiet będzie również bardzo wzbogacająca. Teorię analizy finansowej znajdziecie w takich pozycjach jak Zarządzania finansami przedsiębiorstwa W. Bienia (Diffin) lub Analiza finansowa przedsiębiorstwa W. Gabrusiewicza (PWE).

Podsumowanie

Pamiętajcie! Sukces w HSBC odniesiecie, gdy będziecie z zaciekawieniem pogłębiać swoją wiedzę na tematy ekonomiczne i biznesowe. Regularne śledzenie wiadomości biznesowych to doskonałe źródło inspiracji i sposób na rozpoznanie rzeczywistości gospodarczej. Zapewne nie raz traficie w teście na zagadnienia, o których niewiele wiecie. W takim przypadku nie zniechęcajcie się. Poszukajcie książek, portali, gazet i innych źródeł wiedzy. Dowiedzcie się więcej na ten temat i zmierzcie się ponownie z zadaniem. Na pewno Wam się uda!